#Боснія. Серцевина – Історія перша. Рамазанський ранок

 

VRATNIK
Вратник – один з найстаріших кварталів Сараєва, східне “прибрам’я” міста.
Фото Катерини Калитко.

Світанковий езан, протяжний, сповнений несміливої радості, круглий, як скляна кулька, котиться вулицею вниз. Ти навіть не розплющуєш очей, але крізь сон розпружуєшся і остаточно заспокоюєшся: Бог поруч. Потому лунають ще кілька закликів до молитви, під вікнами відлунюють голоси вірних, що квапляться до мечеті. Але довгий млосний ранок у напівсні триває.

Після нічної зливи Сараєво прокидається довго. Бо субота, бо по підвіконню починає постукувати новий дощ, і можна вирішити подовше не вилазити з ліжка, бо бруківка надворі виявиться слизькою, а улюблена сніданкова локація відчиниться пізніше – з нагоди негоди. Юрай Нейдхарт, хорватський архітектор, що істотно вплинув на обличчя Сараєва, свого часу писав, що Схід тут починається уже тією мірою, якою імпульсивність миттєвих рішень заступає раціональний вибір. Зрештою, в місті піст – рамазанська гармата бухне приблизно о пів на дев’яту, обов’язково заверещать від несподіванки і розрегочуться якісь дівчата на вулиці (хоча яка ж тут несподіванка), і тоді почнеться вечірня веремія вогнів та голосів. Доти ж день розгортається неквапливо, елегійно, подекуди навіть летаргійно. Суть Рамазану не в тому, щоб їсти після заходу сонця і до світанку. Його краса – у неспанні в той час, коли частина світу спить, у молитві тоді, коли для неї більше місця в повітрі – щоб вона розгорнула свої красиві крила. У тому, щоб розділити з ближнім іфтар – вечерю-розговіння – та сехур – досвітній сніданок, як і неодмінну розмову про все на світі. Тут гори, і вага слів робиться цілком особливою.


У 19 столітті сюди масово линули англійські мандрівники, щоб наповнити сенсами новий геополітичний інтерес і дослідити цих загадкових “європейських турків”. Майбутні автори знаменитих путописів їхали найчастіше з півночі, долали довгий шлях, перетинали Саву або Уну, і на березі річки за спиною залишався звичний західний світ, а на іншому починався Схід, манливий і сповнений небезпек. Дорога сюди усе ще довга навіть зараз, у часи швидких літаків, тісної географії та блискавичної інформації. Така довга, що встигаєш засумніватися, чи справді існувало те, що залишилося позаду, і чи справді прочиняється тобі ця долина, чи це лише примара, 3D-Орієнт, а далі – прірва. Але настає перша пополудні, знову озивається муедзин, і Бог знову поруч.


Ідеальний момент, щоб зізнатися, самій собі насамперед: ось ти й незчулася, як пишеш про цей край книжку.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s